P.M.P.İ.Ö.OKULU 6-A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

P.M.P.İ.Ö.OKULU 6-A

6-A SINIFI ÖĞRENCİLERİ DERSLERİ

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

sularımız

YazarMesaj
mertt

sularımız Empty
MesajKonu: sularımız   sularımız EmptyCuma Şub. 20, 2009 7:05 pm

Bölgemizin en önemli konusu bence eğitimdir. İnsanlarımızı çevre konusunda bilinçlendirmektir. Bu, yüzyılları alacak çok uzun bir süreçtir bence.

On yedi yıl Çevre Derneğini yönettim. Derelerimizin nasıl kirletildiğini görüntülü belgesel yaparak Ankara’ya, daha Çevre Bakanlığı ilk kurulduğunda bakanlığa götürdüm.

Yasal düzenleme önerileri de olmak üzere dilekçeler verdim. Bunların içinde Fındıklımızın Arılı Köyünde devletimiz tarafından yaptırılan ‘Arılı Köyü Sağlık Ocağı’nın lağım atıklarının dereye verilmesi konusu da vardı. Bakanlıktan müfettişler geldi. Çok olaylar yaşandı...

Derelerimiz halkımız tarafından maalesef kirletiliyor. Dere kıyısındaki evlerin atıkları suya veriliyor. Muhtar, ‘feodal bağlar’ nedeniyle bir şey diyemiyor. İstese o evlere izin vermez çözüm üretirdi... Muhtarlarımız alınmasın... Çöpler savrulup ırmaklara atılıyor... Bu uzun bir konu...

Aslında bu kirletmeyi önlemek zor bir iş değil... Muhtarlık bunu önleyebilir. İl ve ilçe yönetimleri bunu önleyebilir. Yasal tedbirler de alınmış... Uygulama yapılmıyor. İstense yapılır. Tabi çöp ve atıklarla ilgili alt yapılar da gerekli, o da ayrı bir konu.

Çağdaş hiçbir ülkede dere ve ırmaklar bu kadar kirletilmiyor. Yetkilerinizi kullanın. İşiniz bu olsun, göreceksiniz derede yüzen insanların ayağına cam kırıkları batmaz.

Gelişim Tv’de bir açık oturuma katılmıştım. Ardeşen’de görevli bir doktor şöyle dedi: “Bu, cehaletse, Almanya’ya giden bizim insanlarımız neden yere çöp atamıyor? Tüküremiyor veya atığını dereye veremiyor? Yasalar karşısına çıkar da ondan” demişti. Doğrudur.

Sözün kısası, kim bu ülkede yetkili ise; yirmi dört saatte bu sorunu çözebilir. Haydin bakalım... ‘Derelerimiz elden gidiyor, baraj yapılacak’ diye feryat eden, ben de dahil herkes, ‘sahilin görünümü, doğal yapısı bozuldu’ diyenler, denizin ne kadar kirlendiğini derelerimizin ve mahalle aralarında akan ırmakların ne hale geldiğini öncelikle dile getirsinler. Bunu öncelikle biz dile getirmeliyiz.

Bir söz var: “Sen söyle, sen işit; Memeoğlu Reşit!..” Biliyorum sonuç alamayacağız, bu feryatlar işe yaramayacak... Olsun biz de insan olarak bize düşen görevleri yerine getirmiş oluruz. Bu konu şahsi değil, bizim, hepimizin geleceği, insanlık için...

Yöneticilerimiz ve tabi siyasilere de büyük görevler düşüyor... El ele verelim, bu önerileri dikkate alalım.

Sevgidir insana... İnsanlık özlemidir. Sevgilerimle...

sularımız
1 sayfadaki 1 sayfası