P.M.P.İ.Ö.OKULU 6-A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

P.M.P.İ.Ö.OKULU 6-A

6-A SINIFI ÖĞRENCİLERİ DERSLERİ

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

demokrasi serüveni

YazarMesaj
mertt

demokrasi serüveni Empty
MesajKonu: demokrasi serüveni   demokrasi serüveni EmptyCuma Şub. 20, 2009 3:26 pm

Demokrasi, bir yönetim biçimi olarak çesitli dönemlerde ve çesitli cografyalarda, birbirinden çok farkli serüvenler yasadi. Bugün gelinen noktada, en iyi ve belki de tek yönetim biçimi oldugu yaygin olarak düsünülüyor. Kimilerine göre demokrasinin Batili kökenleri, bu yönetim biçiminin baska kültürlerde yerlesiklik kazanmasini zorlastiriyor. Bati'da bile tek bir demokrasi biçiminin olmamasi, demokrasiyi benimsemek isteyen ülkeler için bir yandan model seçme güçlügü yaratiyor, ama öte yandan kendi özgül kosullarina uygun, baska modellere harfi harfine benzemek zorunda olmayan demokrasi biçimleri gelistirebilmelerine olanak taniyor.

Türkiye'de demokratik düsüncenin eyleme geçirilmesinin 125 yillik tarihine egilen Profesör Bernard Lewis, bu kitapta derledigi dört makalesinde bu serüvenin kilometre taslarini katediyor ve nüfusunun büyük çogunlugu Müslüman olan ülkeler arasinda neden yalnizca Türkiye'de bir demokrasi kültürü ve gelenegi olusabildigini sorguluyor.

Demokrasinin Türkiye Serüveni, çagdaslasma sürecinde Bati'nin pek çok kurumunu benimseyen, benimserken de bunlari önemli ölçüde kendine uyduran bir toplumun, demokrasiyle neler yaptiginiz bir dökümü.

demokrasinin turkiye seruveni bernard lewis politika kitabi politika kitaplari yapi kredi yayinlari esra ermert 9750805534

demokrasi serüveni
1 sayfadaki 1 sayfası